Szamanizm

 Szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz Ludów Syberyjskich – Wprowadzenie. Cz.1

puzzle-héros-courant

Aby dowiedzieć się, czym jest szamanizm oraz zrozumieć i docenić to niezwykłe, a za razem tajemnicze zjawisko, które jest tak bardzo odległe i nieprzystające do znanej nam współczesnej cywilizacji, trzeba najpierw dokładnie określić, kim jest sam szaman.
Jaką funkcję pełni w danej społeczności, jakie są jego cele oraz metody postępowania, czym się charakteryzuje? Dlaczego nam, ludziom Zachodu szamanizm wydaje się tak niewyobrażalnie obcy, a zarazem jednak fascynujący? W dobie powracania nadmiernie zmęczonej cywilizacją ludzkości do naturalności, przyrody i wszystkiego, co jest z nią związane, niewątpliwie szamani stają się dla nas swego rodzaju autorytetami w sprawach związanych ze wszystkim, co łączy się z tak zwanym życiem w zgodzie ze sobą oraz otaczającą nas przyrodą. (…)

Czytaj całość: http://www.nowaswiadomosc.pl/114-szamanizm-jako-sztuka-ekstazy-i-uzdrawiania-1.html


 Szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz Ludów Syberyjskich – Starożytna Skarbnica Wiedzy. Cz. 2.

d99954a5580157f9a25efa42088ea327

W 1963 roku słynny filozof religii oraz światowy autorytet w dziedzinie szamanizmu Mircea Eliade zanotował w swoim dzienniku ważne słowa:

„Kryzysy i problematyka takiego Freuda, Nietzschego czy Marksa, itd., są już przekroczone lub rozwiązane.
Jeśli o mnie chodzi, to próbuję otworzyć ludziom Zachodu widok na inne światy – nawet jeśli niektóre z tych światów uległy zagładzie dziesiątki tysięcy lat temu.
Ja rozmawiam nie z Freudem czy Jamesem Joycem: próbuję zrozumieć myśliwego paleolitu, jogina i szamana, chłopa z Indonezji, Afrykańczyka, itd., i porozumieć się z każdym z nich”.

Cytat pochodzi z pracy Tomasza Stawiszyńskiego pt. „Wyzwanie Eliadego. Zadaniem filozofii jest przemyśleć na nowo tradycje szamanizmu, jogi, mitologii archaicznych…”, który zwraca uwagę na to, co próbował przekazać swoją pracą Eliade; że istnieje wspólna płaszczyzna, źródło, które jest podstawą wierzeń i religii na całym świecie. (…)

 Czytaj całość:  http://www.nowaswiadomosc.pl/120-szamanizm-jako-sztuka-ekstazy-i-uzdrawiania-2.html


Szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz Ludów Syberyjskich – Sposoby rekrutacji. Cz. 3

4096364860_0fc4f7a81d_o

„Szaman zaczyna swe nowe, prawdziwe życie przez „oddzielenie się”, czyli jak się zaraz przekonamy, duchowy kryzys niepozbawiony tragicznej wielkości ani piękna” – Mircea Eliade – „Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy”

W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy sobie kim jest szaman oraz aby bardziej zobrazować istotę tego zjawiska odróżniliśmy szamanizm od zjawiska magii oraz psychopatologii.
Przejdźmy teraz do następnych tematów, a mianowicie do tego jakie są znaczące różnice pomiędzy szamanizmem syberyjskim, a północnoamerykańskim i rozpocznijmy obszerny temat dotyczący tego w jaki sposób zostaje się pełnoprawnym szamanem. (…)

Czytaj całość: http://www.nowaswiadomosc.pl/158-szamanizm-jako-sztuka-ekstazy-i-uzdrawiania-3.html


 Szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz Ludów Syberyjskich – Choroba inicjacyjna. Cz. 4

1

Aby zostać szamanem wybrany kandydat musi sprostać wszelkim wyzwaniom przygotowanym mu przez inicjujące duchy oraz mistrza szamana.
Jest także zobowiązany porzucić wszelkie dotychczasowe zwyczaje, nawyki, zachowania, normy oraz uwarunkowania społeczne, które wiążą go ze starym światem i dotychczasową kulturą.
Musi nauczyć się przezwyciężać ból, strach, emocje, głód, fizyczne wyczerpanie, obrzydzenie oraz niepewność aby uodpornić się na wszelkie przyszłe niedogodności oraz niekomfortowe i niebezpieczne sytuacje związane z pracą szamana. (…)

 Czytaj całość: http://www.nowaswiadomosc.pl/203-szamanizm-jako-sztuka-ekstazy-oraz-uzdrawiania-u-ludow-syberyjskich-oraz-indian-ameryki-polnocnej-cz-4.html


 Szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz Ludów Syberyjskich – Śmierć i zmartwychwstanie. Cz.5

n

Każdy szaman dzięki inicjacji jest zaznajomiony i pogodzony ze zjawiskiem śmierci, dzięki temu może on zagłębiać się w najdalsze i najbardziej skrywane obszary ludzkiego umysłu, które są dostępne jedynie poruszającym się w sferze sacrum. Szaman doświadcza śmierci oraz cierpienia z nią związanego, aby odrodzić się w nowym, oczyszczonym ciele, jest to symbolem powołania do nowego życia, życia szamańskiego. Jego dotychczasowa egzystencja ulega destrukcji, od tej pory jest on nowym człowiekiem, wybranym do wyższych celów. (…)

 Czytaj całość: http://www.nowaswiadomosc.pl/347-szamanizm5.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *