Animizm

Pierwiastek duchowy jako podstawa wszelkiego życia – czym jest animizm?

Eagle-Face-Close-Up

„…Cały wszechświat jest święty, człowiek jest całym wszechświatem i religijna ceremonia jest samym życiem… Szacunek dla natury jest szacunkiem dla samego siebie.” (P. Matthiessen „ Native Earth”)

Czy spoglądając na zwierzęta, rośliny, rzeki oraz kamienie wyczuwasz w nich życie podobnie jak wyczuwasz je u ludzi? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy roślina, którą trzymasz w dłoniach posiada w sobie pierwiastek boski? Czy czuje i myśli podobnie jak człowiek? Czy może uważasz, że jest jedynie biologicznym tworem sił natury, który nie ma nic wspólnego z życiodajną energią duszy? Czy czujesz, że wszystko wokół ciebie jest uduchowione, czy też jest zwyczajną materią i działa niczym dobrze skonstruowana maszyneria?
Jeśli przedstawiasz pogląd, w którym oprócz świata czysto materialnego istnieje także świat duchowy i wszystko wokół ciebie zawiera w sobie świadomość (duszę) – przedstawiasz pogląd, który jest fundamentem szamanizmu i od dość niedawna nazywany jest animizmem.

Czytaj całość: http://www.nowaswiadomosc.pl/711-pierwiastek-duchowy-jako-podstawa-wszelkiego-zycia-czym-jest-animizm.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *